Programy i aplikacje → FAKTUROWANIE, MAŁA FIRMA Fakturzysta 365

Fakturzysta

Opis aplikacji Pakiety Referencje Zamów! Pobierz    

Baza WiedzyZaawansowana praca z programem TABELE → Sortowanie kolumn w tabelach

Sortowanie kolumn w tabelach

Jak posortować dane w tabeli? Jak uporządkować faktury według numerów, dat wystawienia albo kwoty?

Dokumenty w modułach prezentowane są najczęściej w kolejności ich wprowadzania. Najnowszy dokument jest zawsze na samej górze. Wygląda to na przykład tak:

Możemy posortować faktury na przykład według kwot. Kliknij nagłówek kolumny brutto. Teraz faktury będą wyglądać tak:

To jest sortowanie rosnąco. Ale chwileczkę, chcieliśmy odwrotnie - najwyższe kwoty u góry! Kliknij ten sam nagłówek jeszcze raz:

Teraz mamy posortowane malejąco.

Zrobił się bałagan w kolumnie nabywca. Uporządkujmy według kontrahenta. Kliknij nagłówek kolumny nabywca. Teraz mamy tak:

Mamy uporządkowane według nabywcy. Ale teraz numery faktur nam się pomieszały! Kliknij nagłówek kolumny numer. Oto efekt:

Nie jest źle, nie licząc sporej dziury w numeracji.

A teraz naciśnij F5, aby odświeżyć tabelę i wrócić do oryginalnego porządku sortowania.

Musisz jeszcze wiedzieć kilka rzeczy. Sortowanie w tabelach odbywa się na podstawie rozpoznanego rodzaju zawartości danej kolumny. Są cztery możliwości.

Kolumny zawierające kwotę albo datę są sortowane numerycznie według tej kwoty albo daty. Kolumny z kwotą mają z reguły podsumowanie na samym końcu.

Kolumny zawierające numer w formacie nadającym się do sortowania (A/B/C, A/B/C/D albo A/B/C/D/E) sortowane są na bazie tych numerów, od końca, z pominięciem znaków nie będących numerem. Numer Fa/1234/2020 będzie miała taki sam indeks sortowania, jak numer FV/1234/2020.

Kolumny tekstowe wyrównane do prawej sortowane są alfabetycznie, od końca tekstu. Tak zostaną posortowane na przykład numery, których format nie pasuje do wskazanego powyżej.

Pozostałe kolumny sortowane są alfabetycznie, według bieżącego języka w Windows, bez zważania na wielkość liter. Dla potrzeb sortowania Brzęczyszczykiewicz i BrZęCzYsZcZyKiEwIcZ to będzie to samo.

Sortowanie jest dość pracochłonną operacją, zwłaszcza gdy danych jest dużo, a format wymaga analizy (kolumna zawierająca numer). Kliknij tylko raz i poczekaj cierpliwie na efekt sortowania.

Zobacz także

Eksport danych Jak zapisać dane do Excela? Jak skopiować dane do Schowka? Jak wydrukować tabelę?
Kolumny w tabelach Jak dodawać kolumny w tabelach programu? Co to są kolumny standardowe i kolumny dodatkowe?