Programy i aplikacje → FAKTUROWANIE, MAŁA FIRMA Fakturzysta 365

Fakturzysta

Opis aplikacji Pakiety Referencje Zamów! Pobierz    

Baza WiedzyZaawansowane drukowanie CZCIONKI → Nieprawidłowe czcionki na wydruku

Nieprawidłowe czcionki na wydruku

Co zrobić, jeśli wydruk generowany jest nieprawidłowo? Dlaczego czcionki na wydruku wyglądają inaczej, niż powinny?

Wydruki w aplikacjach Pakietu JZK 365 generowane są za pośrednictwem mechanizmu GDI w Windows. Mechanizm ten jest sprawny, wydajny i bardzo elastyczny. Ta elastyczność ma swoją cenę.

Jeśli czcionka, którą wybrałeś w ustawieniach, jest nieprawidłowa albo nieobecna, GDI robi wszystko, żeby tekst jednak wydrukować. Oznacza to w praktyce podstawienie byle jakiej czcionki, dosłownie pierwszej z brzegu, która odpowiada z grubsza zadanym parametrom. Wydruk zostanie wykonany, ale nie będzie prawidłowy.

Zalecamy wykorzystanie do wydruków wyłącznie czcionek, które zostały dostarczone z programem. Łatwo je wybrać. » zobacz jak

Niektóre elementy wydruku wymagają użycia czcionki z innymi parametrami, na przykład pogrubionej. Nie wszystkie czcionki mają odpowiednio zakodowane parametry wagi czcionki, interlinii, ligatury, obszar odcięcia, ale także polskie znaki diakrytyczne i znaki dodatkowe. Problematyczne są na przykład popularne czcionki Sakkal Majalla, Nyala oraz czcionki serii MT.

Normalny wydruk czcionką Sakkal Majalla wygląda tak:

Jeśli jednak wystąpi problem po stronie GDI, podstawiona zostanie pierwsza z brzegu czcionka, na przykład Arial. Efekt podstawienia będzie wyglądać tak:

Wybierając nietypową czcionkę do swoich wydruków upewnij się, że posiada ona prawidłowo zakodowane ligatury, znaki alfabetu polskiego, obrysy znaków, interlinie dla każdej z podstawowych wag (300, 400, 700) i każdego z podstawowych wariantów (kursywa 300, kursywa 400, kursywa 700). Unikniesz wtedy niespodzianek przy wydruku.

Zalecamy korzystanie ze standardowych styli wydruków, dostarczonych z aplikacją. W razie potrzeby można je dostosować do własnych oczekiwań. » zobacz jak

Zobacz także

Czcionki wydruków Jak zmienić czcionkę wydruków? Co zrobić, gdy wydruk się nie mieści?
Krzaczki na wydrukach Dlaczego widzę dziwne znaki na wydruku? Mam krzaczki zamiast faktury?
Ustawienia regionalne Waluty, kwoty albo daty wyświetlane są nieprawidłowo. Jak to naprawić?