Fakturzysta

×Druczek

Druczek PRO

Fakturzysta

Fakturzysta PRO

Podatki

Pakiet JZK

Gabinet

Hotel

Kancelaria

Lokator

Rolnik

Serwis

Szkoła

Warsztat

przyjazdyGTFS

Kontakt

FAKTURZYSTA Kontakt BAZA WIEDZY BLOG POMOC    

×Zamówienie
« poprzedni czwartek, 30 lipca 2020 następny »

Dziś są Twoje imieniny! Znów zadzwoni, przyjdzie ktoś - Cierpisław albo Ernestyna

W tych pandemicznych czasach nic nie jest takie samo, jak dawniej. Spotkania nie są zalecane, a praca biurowa odchodzi do lamusa. To, co było fajną funkcją 20 lat temu - wyświetlanie imienin, znaku zodiaku itp. - trąci teraz myszką. Przestaliśmy już dawać goździki i rajstopy na Dzień Kobiet, a imieninowa wódeczka w pracy jest tylko wspomnieniem z filmów Barei.

Informacje o imieninach i znaku zodiaku były dalekim echem jednej z pierwszych aplikacji JZK (Terminarz). W tamtych czasach (druga połowa lat 90) to naprawdę było coś. Nie było praktycznie internetu, wyszukiwarki nie istniały (były tylko katalogi), sieci społecznościowe również, a strony internetowe firm były luksusem. O imieninach i znaku zodiaku człowiek dowiadywał się z papierowej gazety, radia albo od teściowej.

Mamy rok 2020 i wszystko wygląda inaczej. Czas zatem najwyższy na małą deratyzację w aplikacjach Pakietu JZK. Usuwamy te trącące myszką funkcjonalności, zostawiając więcej przestrzeni na naprawdę ważne sprawy.

Wiemy też, że panel daty był jedną z najczęściej wyłączanych funkcji programu. Teraz już nie trzeba będzie tego robić.

Usuwamy też przy okazji wbudowaną w aplikacjach listę wszystkich imion. To była lista naprawdę wszystkich imion, takich jak Beatrycze, Beatryks, Cierpisław, Lucylla, Serafina, Abdon, Beatus, Demokryt, Ernestyna, Ignacja, Żegota, Justyn i Ludomir.

Damy sobie radę bez tej funkcjonalności.

PS. W piosence Rynkowskiego, którą wykorzystaliśmy w tytule, chodziło o urodziny. Te działają bez zmian, o ile tylko wprowadzono prawidłowy numer PESEL. To dużo ważniejsza funkcjonalność :)

« poprzedni środa, 29 lipca 2020 następny »

Z życia pomocy technicznej: Nie potrzebujesz fachowca, żeby odpowiedzieć na kilka fachowych pytań

Dzwoni telefon.

- Studio JZK, dzień dobry, w czym mogę pomóc?

- Coś mi nie działa, jak naciskam, to nie działa.

- Proszę mi powiedzieć, co konkretnie pan naciska?

- No tu po lewej u góry. Naciskam i nic.

- Chciał pan pewnie wystawić fakturę?

- No tak, skąd pan wiedział?

- To najczęściej używana funkcja w naszych aplikacjach. Wstyd się przyznać, strzelałem.

- To pan trafił. Ale nie działa.

- Proszę mi powiedzieć, jaką ma pan wersję programu.

- Yyyyyy?

Nie, to nie do końca wymyślony dialog. Takie rozmowy zdarzają się regularnie. Wystawianie faktur oczywiście działa, ale na przykład nie można znaleźć innej ważnej funkcji.

Wskazujemy oczywiście, gdzie można zweryfikować potrzebne informacje, ale taki wywiad zabiera cenny czas i powoduje niepotrzebne emocje. Teraz będzie prościej.

Wszystkie potrzebne informacje zebraliśmy w jednym okienku:

To okienko możesz bardzo łatwo wyświetlić w swoim programie. » zobacz jak

Miej to okienko przed sobą w momencie dzwonienia.

Te same dane są też załączane do zgłoszenia z usługi NAPISZ DO JZK. » zobacz jak to działa

PS. Nie, nadal nie oferujemy pomocy zdalnej w postaci zdalnego zalogowania się na komputerze użytkownika. To byłoby zagrożenie prywatności. Dane użytkownika są na jego komputerze i nie zamierzamy tego zmieniać. Nie ma potrzeby, żebyśmy mieli dostęp do komputerów użytkowników naszych aplikacji. Przestrzegamy zawsze przed dopuszczaniem do komputera przypadkowych osób, zwłaszcza jeśli przetwarzane są tam dane osobowe albo finansowe.

» Nowy temat: Długie teksty dodatkowe na fakturze

Jak wprowadzić długi tekst dodatkowy? Potrzebuję dużo miejsca, naprawdę dużo. » zobacz

« poprzedni wtorek, 28 lipca 2020 następny »

Co pięć tożsamości, to nie jedna

Albo nawet więcej, bo kto chętnemu zabroni. Wszystko zależy od licencji, a limit tożsamości możesz w każdej chwili zwiększyć. » zobacz jak

Co zrobić jednak, gdy mamy kilka tożsamości, ale tylko jedna jest ta Najważniejsza? Czy musimy ciągle na starcie przebijać się przez listę wyboru? Otóż nie musimy. Można uruchamiać program w ostatniej tożsamości. » zobacz jak

Jeśli nasz pulpit jest wystarczająco pusty, można go zapełnić skrótami do wybranych tożsamości. To się sprawdza najlepiej, jeśli ciągle przełączamy się między kilkoma tożsamościami. » zobacz jak

Najfajnieszy system pracy to taki, w którym mamy ustawione odrębne skróty do Najważniejszych Tożsamości, a poza tym mamy ustawiony wybór na starcie. Jeśli uruchomimy program ze skrótu standardowego, będzie okienko wyboru, a jeśli ze skrótu specjalnego, to od razu trafimy do konkretnej tożsamości. Wilk syty, owca cała.

» Nowy temat: Druczek a Druczek PRO

Program informuje, że uruchomiłem zwykłego Druczka, a mam licencję na Druczka PRO. Co mogę zrobić, aby uruchomić Druczka PRO? » zobacz

» Nowy temat: Uruchamianie w ostatniej tożsamości

Jak ustawić, żeby program nie pytał ciągle o wybór tożsamości? » zobacz

» Nowy temat: Wybór tożsamości przy uruchamianiu

Jak ustawić, żeby program przy uruchamianiu wybierał tożsamość? » zobacz

« poprzedni poniedziałek, 27 lipca 2020 następny »

Umarł GIF, niech żyje PNG! Lata lecą i warto być na bieżąco

W czasach monitorów CRT, które były głębsze niż szersze, wyświetlały co najwyżej 256 kolorów, internet działał na modemach, a w ostatnie dinozaury rzucano kamieniami... w każdym razie dawno, wymyślono format GIF. Format był niezły jak na tamte czasy, nawet bardzo dobry. Był nawet czas, że ludzie płacili prawdziwe pieniądze, żeby ściągnąć takiego GIFa jako tapetę na swoją komórkę. #gimbynieznajo

Gdy tworzyliśmy pierwszą wersję Druczka, od razu umiał on obsługiwać GIFy. W tamtych czasach to też wcale nie było oczywiste! Ponad dwadzieścia lat później format GIF nie jest już nikomu potrzebny i najwyższy czas się z nim pożegnać.

Teraz bryluje format PNG, który został z nami na dłużej. Ma zalety GIF (że oszczędny) oraz wiele zalet JPG (że ładnie wygląda), dlatego jest podstawowym formatem, w którym produkujemy i akceptujemy obrazki w Druczku. Jeśli chcemy dodać do wydruku logo, papier firmowy lub inne elementy, stosujmy format PNG.

W przypadku wydruków jest możliwość zapisu wyłącznie w formacie PNG oraz PDF. PDF stosujemy wtedy, gdy chcemy mieć elektroniczny odpowiednik prawdziwego wydruku, tak jak na kartce, ze stronicowaniem, powiększaniem itd.

PNG stosujemy wtedy, gdy chcemy po prostu zapisać obraz. Sami używamy tej funkcji do prezentowania przykładowych wydruków z programu :)

» Nowy temat: Edycja słowników

Jak zmienić zawartość słownika? Jak usunąć już niektualne albo błędne dane? » zobacz

» Nowy temat: Słowniki

Jak zrobić, by program podpowiadał często używane teksty? Czy można wybrać jednostkę miary z listy? » zobacz

« poprzedni niedziela, 26 lipca 2020 następny »

Ponad dwadzieścia lat usługi NAPISZ DO JZK

Tysiące zgłoszeń rocznie, na które odpowiadamy od ręki.

Internetowy kontakt techniczny ma dwie przewagi nad zgłoszeniem telefonicznym. Po pierwsze, nie trzeba dodzwaniać się, czekać na wolną linię. Po drugie, w zgłoszeniu załączony jest komplet istotnych informacji technicznych, koniecznych do prawidłowej oceny sytuacji. Z powodu braku tych danych, wiele zgłoszeń telefonicznych i tak kończy się skierowaniem do zgłoszenia elektronicznego.

W związku ze sporymi zmianami technicznymi w nowych wersjach, przygotowaliśmy też nowe okienko kontaktu technicznego. Proste, jednoplanszowe, zawiera tylko to, co niezbędne. Generowany raport techniczny również został odświeżony tak, aby zawierał to, co jest rzeczywiście konieczne do rozwiązania sytuacji. Ważnym założeniem było też szanowanie prywatności użytkownika.

Wysłanie zgłoszenia jest teraz jeszcze prostsze. » zobacz jak

Usługa NAPISZ DO JZK jest bezpłatna i dostępna dla każdego użytkownika posiadającego aktualną, ważną licencję.

PS. Brzęczyszczykiewicz też wysłał swoje zgłoszenie. Już za trzecim razem się udało! » zobacz jak

» Nowy temat: Brzęczyszczykiewicz pisze do JZK

Brzęczyszczykiewicz zgłasza problem z aplikacją. Za trzecim razem się udało. Nie bądź jak Brzęczyszczykiewicz! Napisz do JZK! » zobacz

» Nowy temat: Napisz do JZK

Jak wysłać zgłoszenie z programu? » zobacz

« poprzedni sobota, 25 lipca 2020 następny »

Tożsamości są spoko

Możesz ich mieć teraz więcej.

Jedną z unikalnych opcji aplikacji Pakietu JZK są tożsamości. Od zawsze można w jednej aplikacji prowadzić sprawy kilku kompletnie niezależnych podmiotów. Tożsamości przydają się w przypadku posiadania kilku firm, odrębnych działalności gospodarczych małżonków, ale też chociażby w biurach rachunkowych.

Mamy użytkowników, którzy mają kilkaset tożsamości. Wiemy o tym dlatego, że w starszych wersjach Windows, opartych o system plików FAT, był limit techniczny 255 podkatalogów, a każda tożsamość musi mieć odrębny folder na dysku. Większości użytkowników jednak wystarczają standardowe limity. W razie potrzeby można je zresztą zwiększyć. » zobacz limity

W nowych aktualizacjach mechanizm tożsamości będzie rozwinięty. Oprócz tożsamości klasycznej, nazywanej teraz tożsamością lokalną która jest folderem na dysku lokalnym, będzie teraz możliwe ustawić tożsamość sieciową oraz tożsamość zdalną.

Tożsamość lokalna to folder na dysku lokalnym (standardowo C:\JZK\Dane\Nazwa tożsamości). Tutaj program ma pełną kontrolę nad plikami, zatem automatycznie wykona kopię zapasową i różne inne czynności administracyjne.

Tożsamość zdalna to taka, w której na dysku lokalnym przechowujemy tylko niektóre ustawienia oraz pliki małych kopii zapasowych, pozwalających na odtwarzanie danych po awarii. Codzienna praca i podstawowe dane są przechowywane gdzieś w sieci, chmurze, internecie albo po prostu w jakiejś bazie SQL. Taka tożsamość nie oferuje niektórych opcji lokalnych, ale pozwala komfortowo pracować różnym osobom w różnej lokalizacji. Tak, jak teraz na coraz modniejszej pracy zdalnej. Dostęp do danych jest wyłącznie za pośrednictwem łącza ODBC, które trzeba skonfigurować. » zobacz jak

Tożsamość sieciowa to taka, która jest dostępna na innym komputerze za pośrednictwem ścieżki sieciowej, typu \\SERWER\JZK\Nazwa_tożsamości. Taka tożsamość jest tożsamością lokalną na komputerze, na którym jest faktycznie przechowywana. Pozostałe komputery przechowują tylko łącze do tej tożsamości, niektóre ustawienia oraz pliki małych kopii zapasowych.

Ważne zastrzeżenie: Pełne kopie zapasowe oraz opcje administracyjne (na przykład kompaktowanie i naprawa bazy SQL) działają tylko w tożsamości lokalnej. W tożsamości sieciowej jeden komputer jest tym, dla którego tożsamość sieciowa jest tożsamością lokalną i to on jest odpowiedzialny za wykonywanie kopii zapasowej oraz prace administracyjjne. W przypadku tożsamości zdalnej to administrator serwera zdalnego jest odpowiedzialny za wykonywanie i przechowywanie kopii zapasowej oraz prace administracyjne. To standardowa procedura i każdy administrator umie ją wykonać we właściwy sposób.

Zmieniamy też nazwę modułu. Obecna nazwa to Firmy i tożsamości. Obsługa tożsamości pojawi się także w ramach działu Kontrahenci.

« poprzedni piątek, 24 lipca 2020 następny »

Pewne rzeczy są dane raz na zawsze, tak jak NIP

Raz nadany NIP nie zmienia się nigdy.

Ale warto coś odświeżyć.

W nowych aktualizacjach dostępna będzie nowa, świeżutka i zbudowana od nowa baza urzędów skarbowych. Lekka, prosta i zawierająca tylko to, co ważne. Odczytuje się szybciej, działa błyskawicznie, jest aktualna. Czy można czegoś chcieć więcej?

To też dobry moment, aby wiele różnych drobiazgów poprawić, ulepszyć i odświeżyć. Dzięki temu aplikacje Pakietu JZK będą działać teraz szybciej i sprawniej. Więcej energii będzie można przeznaczyć na pracę merytoryczną.

« poprzedni czwartek, 23 lipca 2020 następny »

Odzyskaj z nami Twoje 30 tysięcy sekund

Należą Ci się.

W nowej wersji mocno przyspieszyliśmy uruchamianie Druczka i pozostałych aplikacji Pakietu JZK. Nieco optymalizacji, szczypta równoległości, na deser drobna zmiana kolejności procedury uruchamiającej - w efekcie rozpoczęcie pracy jest teraz dużo szybsze. Nawet o piętnaście sekund.

Te piętnaście sekund zaoszczędzone średnio ośmiokrotnie każdego ze średnio 252 dni roboczych w ciągu roku daje w sumie 15 x 8 x 252 = 30,240. Ponad trzydzieści tysięcy sekund rocznie!

Trzydzieści tysięcy sekund to pięćset minut. Pięćset sekund to ponad 8 godzin. Cały dzień roboczy. To tak, jak byś dostał od nas dzień urlopu w prezencie.

W nowej wersji jest dużo takich małych, ważnych zmian. Zapraszamy do pobierania aktualizacji już w sierpniu.

» Nowy temat: Dodatkowe teksty na fakturze

Jak dodać na fakturze dodatkowy tekst? » zobacz

» Nowy temat: Klienci powtarzający się

Jak zachować kontrahenta na przyszłość? Jak wystawiając fakturę od razu dodać kontrahenta do bazy danych? » zobacz

» Nowy temat: Numer PESEL nabywcy na fakturze

Jak wydrukować numer PESEL nabywcy na fakturze? Wprowadziłem wszystkie dane nabywcy, a PESEL się nie drukuje. Jak wprowadzić ten numer? » zobacz

« poprzedni środa, 22 lipca 2020 następny »

Brzęczyszczykiewicz aktywuje licencję

Za trzecim razem się udało.

Każdy z nas bywa czasem jak Brzęczyszczykiewicz. Tu literówka, tu nie-to-pole, albo po prostu herbata zbyt gorąca. Różne są powody, dlaczego licencja nie wchodzi.

Najczęściej jednak wszystko działa płynnnie, licencje się same aktywują, wszystko działa automatycznie i telefon chrapie cicho. Są jednak takie dni, jak środa.

Środa to dzień znany z tego, że coś przestaje działać. Czasami to już we wtorek, czasami dopiero w czwartek, ale zawsze jest taki dzień. Ten dzień, kiedy musisz zadzwonić do pomocy technicznej.

Najczęściej problemy są banalne i bardzo łatwe do rozwiązania. Pomagają w tym czytelne komunikaty w programie. » zobacz jakie.

Czasami to scenariusz na dobry film, albo przynajmniej drobną anegdotę. Albo opowieść taką, jak ta. Przeczytaj, jak Brzęczyszczykiewicz aktywował licencję. Za trzecim razem się udało. » przeczytaj

PS. Nawet jeśli nie masz Abonamentu Serwisowego, odbierzemy telefon. » zobacz co to Abonament Serwisowy

» Nowy temat: Brzęczyszczykiewicz aktywuje licencję

Brzęczyszczykiewicz pobiera licencję. Za trzecim razem się udało. Nie bądź jak Brzęczyszczykiewicz! » zobacz

» Nowy temat: Problemy z pobieraniem licencji

Co zrobić, jeśli podczas pobierania licencji zgłaszany jest błąd? » zobacz

« poprzedni wtorek, 21 lipca 2020 następny »

Tydzień pomocy technicznej: Ostrzeżenie przez obcymi programami usuwającymi pliki

Kasowanie komuś plików jest przestępstwem.

Mamy niepokojącą serię zgłoszeń użytkowników dwóch programów (anty)wirusowych, oba na litery z pierwszej połowy alfabetu. Blokują one dostęp do aplikacji, ale także blokują zapisywanie ważnych plików PDF lub wręcz je usuwają.

W czasach, gdy wszyscy mamy dokumentację elektroniczną, w tym faktury w PDF, nietrudno się domyślić, jakie szkody wyrządzi skasowanie plików PDF.

art. 268 kodeksu karnego. § 2. [Kto, nie będąc do tego uprawnionym, usuwa zapis istotnej informacji] na informatycznym nośniku danych, sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

art. 268a: § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym (...) usuwa, zmienia lub utrudnia dostęp do danych informatycznych (...) podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Oba przestępstwa ścigane są na wniosek pokrzywdzonego, a więc to użytkownik jest inicjatorem postępowania karnego. Jeśli obce oprogramowanie usunie Państwu pliki wytworzone w programach JZK (gdzie uprawnionym w rozumieniu przepisu jest tylko program JZK oraz użytkownik komputera) - można rozważyć wizytę na lokalnym komisariacie. Ale przede wszystkim zalecamy pozbycie się owego obcego oprogramowania jak najszybciej.

Całość niestety wpisuje się w postępujące wymuszanie wykorzystywania usług chmurowych, zamiast pracy lokalnej. Gdyby dane z programów były przechowywane w tzw. chmurze (w praktyce: na czyimś komputerze, np. naszym), a dostęp był przez przeglądarkę internetową, żadne ostrzeżenia by się nie pojawiły - mimo, że to wtedy Państwa dane byłyby mniej bezpieczne. Warto o tym pamiętać.

PS. Tym ważniejsze jest prawidłowe archiwizowanie danych do celów kontroli podatkowej. » zobacz jak.

» Nowy temat: Aktualizacja kursów walut

Jak zaktualizować kursy walut? Kiedy kursy są pobierane? » zobacz

« poprzedni niedziela, 19 lipca 2020 następny »

QRczę, lata lecą i nawet nie zauważyliśmy, że coś się zmieniło

Kolejna opowieść z cyklu "a bo zawsze tak było". Czas powoli żegnać papierowe, kolorowe formularze przelewu. Nadal utrzymujemy ich obsługę i nadal je można wydrukować, ale czas najwyższy sobie powiedzieć, że czas czerwonawych formularzy przelewu zdecydowanie dobiegł końca.

A że życie nie znosi próżni, to mamy nowego zwycięzcę tego wyścigu: kod QR, formalnie rzecz biorąc kody 2D. Zadomowił się z nami dłużej i wygląda na to, że na stałe. Gdy w roku 2013 wdrożyliśmy funkcjonalność drukowania QR, użytkownicy ze śmiechem pytali, po co. Teraz już nie ma się z czego śmiać, czas zacząć używać.

W kolejnej aktualizacji Pakietu JZK standardowa stopka płatności drukowana na fakturach będzie poszerzona o kod QR, zaś w ustawieniach dojdzie wiele nowych opcji, w tym pozwalających kontrolować drukowanie tego kodu. Treść kodu jest jednak standardowa, opisana standardem bankowym.

Praktycznie każda aplikacja bankowa ma teraz funkcję zeskanuj i zapłać. To takie proste! Wystarczy tylko zeskanować ten kod, a przelew do płatności za tę fakturę wypełni się sam:

Szewc bez butów chodzi, ale nie tym razem. Już niedługo kod QR będzie drukowany na każdej fakturze wysyłanej z JZK.

Kod QR będzie oczywiście widoczny także wprost w programie. Przy fakturach zakupowych (żeby zapłacić), przy ofercie wznowienia licencji (żeby zapłacić), wszędzie tam, gdzie można szybko przejść do płatności. Zachęcamy do wdrożenia obsługi QR u siebie!

« poprzedni sobota, 18 lipca 2020 następny »

Zmiany, zmiany, zmiany

Nadchodzi nowa wersja.

Wakacje to jak zawsze dobry czas, żeby pomyśleć o podstawach. Przygotowujemy nowe zasady pracy aplikacji Pakietu JZK. Nowy, rozbudowany instalator już mamy, teraz czas na aktualizację.

Nowa procedura aktualizacji będzie działać w tle, nie przeszkadzając w pracy. Plik aktualizacyjny zostanie pobrany w czasie pracy programu, a uruchomiony po jego zamknięciu.

O tym, że pobrano właśnię aktualizację, poinformuje menu Pomoc.

Zobacz jak działa nowa procedura aktualizacji

Przypominamy przy okazji, że nowe wersje nie uruchomią się w Windows XP. » sprawdź wymagania

» Nowy temat: Aktualizacja aplikacji

Jak wykonać aktualizację? Kiedy program się zaktualizuje? Jak pobrać nową wersję? » zobacz

« poprzedni piątek, 17 lipca 2020 następny »

Kto powiedział, że wydruki powinny źle wyglądać? Mogą być piękne

Kiedyś świat był prostszy. Mieliśmy do wyboru dwie, równie straszne czcionki: Times New Roman oraz Arial. Ta pierwsza była zła, ta druga jeszcze gorsza. Ponieważ dopiero pozbywaliśmy się archaicznych maszyn do pisania, które w naszym kręgu też były słabe - to i tak był postęp.

To, co w latach 80. było w świecie zachodnim normą - czyli eleganckie wydruki z najprostszej nawet maszyny do pisania, a potem z komputera - docierało do nas dużo później. Niestety do dziś kolej drukuje brzydkie bilety z drukarek igłowych, a napisy na drogach są cały czas składane brzydką pseudoczcionką. Bo skoro tak było zawsze, po co to zmieniać?

Warto jednak coś zmienić. Już od lat dostępne są dla każdego możliwości generowania naprawdę eleganckich wydruków, przy użyciu czcionek, które są bezpłatne. Efekty tej rewolucji widać w internecie, strony internetowe są każdego dnia coraz ładniejsze. Czemu więc nie wnieść trochę tej ładności do własnych wydruków?

W pakiecie instalacyjnym nowego Pakietu JZK dołączamy serię sprawdzonych, eleganckich czcionek z rodziny: IBM Plex, Crimson, Dosis, Montserrat, Open Sans, Encode Sans, Pacifico i Rubik. Nadchodzący Druczek 365 będzie umiał z nich korzystać w szczególnie prosty sposób, dzięki gotowym stylom. Kilka kliknięć wystarczy, żeby nasze faktury wyglądały naprawdę dobrze.

« poprzedni czwartek, 16 lipca 2020 następny »

Z użytkownikiem jak z dzieckiem - czasami trzeba prowadzić za rękę

W zgłoszeniach do pomocy technicznej widzimy, że użytkownicy dzielą się na trzy grupy. Pierwsza, która wykonuje kopie zapasowe świadomie, wie gdzie je przechowuje, a zgłasza się tylko po drobną poradę. Druga grupa to ci, którzy wykonują kopie, ale rzadko, a raczej niekoniecznie, zatem tutaj potrzebne jest większe wsparcie w sprawdzeniu, czy i gdzie kopie się znajdują.

Trzecia grupa to użytkownicy, którzy widząc jakiekolwiek okienko automatycznie naciskają czerwony krzyżyk. Taki brzydki zwyczaj, powodujący odpowiedź NIE na pytanie programu, czy wykonać kopię zapasową. Potem w razie zaniku napięcia czy inne awarii proszą o ratunek. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

W trosce o mniej świadomych użytkowników przygotowaliśmy nowe rozwiązanie. Jest teraz więcej opcji kopii zapasowych do ustawienia w ustawieniach programu, w tym lokalizacja, zawartość i częstotliwość kopii. Sama jednak kopia wykona się już automatycznie przy zamykaniu aplikacji, tuż przed procedurą ewentualnej aktualizacji.

Aaaaaaaa, mamy jeszcze użytkowników, którzy nie zamykają programu. Nigdy, chyba że padnie prąd. Raczej zamykają klapkę laptopa. Tutaj też nie jesteśmy bezradni: nowe hybrydowy bazy danych 365 mają tę uroczą cechę, że zapisują dane natychmiast. Nic jednak nie zastąpi użytkownika, który świadomie dba o higienę działanie aplikacji.

Zachęcamy szczerze do zamykania każdej aplikacji, jeśli nie jest używana - to wpływa pozytywnie na stabilność całego systemu Windows.

« poprzedni środa, 15 lipca 2020 następny »

Lata lecą i nie wszystko musi być zawsze takie same

Czas na nową bazę banków.

Mało kto pamięta, że przed Druczkiem był program Moje Konto. Nasze doświadczenie z finansami i aplikacjami dla bankowości procentowało zawsze tym, że pewne kwestie były oczywiste. Na przykład to, że w aplikacji musi być baza banków, że ta baza powinna być aktualna, że numery rachunków bankowych powinny być weryfikowane, wreszcie że program powinien automatycznie prezentować nazwę banku. Druczek był pierwszym programem księgowym, który takie rzeczy miał w standardzie.

To były czas, gdy jedynym bankiem internetowym było Telepekao, gdy fizyczny token był rzeczą oczywistą, gdy przelewy międzybankowe musiały swoje odespać przez noc albo i weekend, a karty płatnicze to była kompletna rzadkość. Gdyby ktoś wtedy powiedział, że będziemy płacić zbliżeniowo albo w ogóle bez niczego, przez BLIK - nikt by nie uwierzył. Tak samo zresztą, gdyby ktoś powiedział, że wizyta w banku będzie ze wszech miar niepożądana, a jeśli już, to w maseczce.

Wtedy, mocno ponad 20 lat temu, przygotowaliśmy system obsługi baz banków, ich rozpoznawania i weryfikacji. Wraz z obsługą kodów pocztowych, numerów PESEL, wyszukiwaniem urzędów skarbowych i masą innych użytecznych drobiazgów stanowiło to zawsze o wyjątkowej użyteczności Druczka, a potem innych aplikacji z Pakietu JZK.

Czas pójść naprzód i dodać nowe możliwości, zachowując jednak to, co najlepsze. W kolejnej aktualizacji Pakietu JZK pojawi się nowa, rozszerzona baza banków, dostarczana bezpośrednio przez NBP. Pewne rzeczy teraz będą jeszcze bardziej użyteczne i jeszcze prostsze.

Na przykład nie trzeba już podawać, pamiętać i sprawdzać samodzielnie kodu SWIFT - zostanie podany i zweryfikowany przez program. Jest nowa, poszerzona baza oddziałów banków, wyjątkowo kompletna i aktualna. Pojawią się bezpośrednie łącza do stron banków.

Nowością odpowiednią na te czasy jest to, że rozpoznawane będą równie dobrze numery agentów rozliczeniowych, którzy nie są co prawda bankami, ale posiadają licencję na działalność rozliczeniową, a zatem są w stanie generować zupełnie dobre numery rachunku bankowego i przyjmować przelewy przychodzące. Owi agenci to na dziś: skycash, Currency One, Viva Payments, Blue Media oraz Igoria Trade.

Aaaaa, i najważniejsze: również ZUS będzie w pełni rozpoznawany ;) Też daje zupełnie dobry numer rachunku bankowego i chętnie przyjmuje przelewy przychodzące.

wtorek, 14 lipca 2020

» Nowy temat: Wprowadzanie licencji

Jak wprowadzić i aktywować licencję? Jak wprowadzić wznowienie licencji? » zobacz

« poprzedni sobota, 11 lipca 2020 następny »

Jest lipiec Anno Domini 2020

Czas zakończyć wsparcie dla Windows XP.

Od premiery Windows XP minęło już prawie 20 lat. System ten nie obsługuje najnowszych ważnych rozwiązań, między innymi bezpiecznych połączeń w trybie TLS 1.2. Nie zadziałają nowe certyfikaty SSL, nie działa JPK, e-Deklaracje oraz obsługa niektórych kont pocztowych. Nie będzie możliwe także korzystanie z usług on-line. Te usługi są niezbędne do prawidłowej pracy w 2020 roku.

Najwyższy czas, aby to jasno powiedzieć w krótkich, żołnierskich słowach: kolejne wersje Pakietu JZK nie uruchomią się w Windows XP. Statystyki wskazują, że problem ten może dotyczyć około 3% naszych użytkowników. Przykro nam, ale czas zmienić system na nowszy.

Aby wykorzystać możliwości nowych systemów, w tym zaoferować bezpośrednio usługi on-line, pełną obsługę Unicode oraz wiele innych opcji wymagających integracji z systemem operacyjnym, musimy zaktualizować wiele wykorzystywanych narzędzi i bibliotek.

Czas powiedzieć jasno: czas Windows XP się dawno skończył. Utrzymywanie wsparcia dla systemu, z którego korzysta mniej niż 3% użytkowników, stało się zbyt dużym obciążeniem. Nowe wersje aplikacji Pakietu JZK nie będą działać w Windows XP.

Za to ponad 97% użytkowników Pakietu JZK zauważy pozytywne zmiany. Można się spodziewać w Pakiecie JZK obsługi dowolnych języków, szerszego katalogu czcionek, deklaracji, formularzy, e-deklaracji, SQL oraz tak oczekiwanego przez niektórych użytkowników trybu ciemnego.

Oficjalna lista wspieranych systemów

» Nowy temat: Instalacja Pakietu JZK

Jak zainstalować programy Pakietu JZK? Czy można zainstalować kilka programów jednocześnie? Jak zainstalować opcje dodatkowe? » zobacz

» Nowy temat: Wersja programu i Windows

Jak sprawdzić, jaką mam wersję programu? Jaką mam wersję Windows? » zobacz

» Nowy temat: Windows nie ufa aplikacjom

Co zrobić, jeśli Windows nie ufa mojej aplikacji? Czy aplikacje Pakietu JZK są zaufane? » zobacz

« poprzedni piątek, 10 lipca 2020 następny »

Nie obawiaj się przycisku F1, włączyliśmy go dla Ciebie

We wszystkich modułach działa już Aktywna Pomoc, dostępna pod przyciskiem F1. » zobacz jak działa.

Nie bój się go naciskać! W każdej chwili otrzymasz pomoc na tematy związane z modułem, który jest właśnie uruchomiony.

W nowej wersji aplikacji Pakietu JZK, którą właśnie przygotujemy, wybrane tematy Pomocy będą prezentowane również na stronie startowej Twojej aplikacji.

» Nowy temat: Częstotliwość wykonywania kopii zapasowych

Jak ustawić częstotliwość wykonywania kopii zapasowych? Co ile dni wykonywać kopię zapasową? » zobacz

» Nowy temat: Jak odtworzyć kopię zapasową

Jak odtworzyć dane z kopii zapasowej? » zobacz

» Nowy temat: Limity tożsamości

Ile mam dostępnych tożsamości w ramach mojej licencji? Jak zwiększyć ten limit? » zobacz

» Nowy temat: Zamykanie rejestrów

Jak zamknąć rejestry miesięczne i wygenerować JPK? » zobacz

» Nowy temat: Zasysanie danych do Książki

Jak zassać dane do modułu Książka? » zobacz

» Nowy temat: Zasysanie danych do VAT

Jak zassać dane do modułu VAT? » zobacz

» Nowy temat: Zasysanie danych

Jak zassać dane do modułów księgowych? » zobacz

« poprzedni wtorek, 7 lipca 2020 następny »

Odliczamy dni do rewolucji

To nic, że trochę się przesunęła

Pliki JPK_V7 miały zacząć obowiązywać od 1 lipca. Po drodze zaliczyliśmy jednak mały lockdown, blackout i narodową kwarantannę. Wszystko się przesunęło, JPK i wybory też.

Najnowszy znany termin wejścia w życie JPK_V7 to 1 października 2020. Na razie ten termin jest aktualny, ale mamy dopiero lipiec.

My też przedłużyliśmy obowiązywanie promocji na rozszerzenie Podatki i JPK. Tylko teraz można rozszerzyć posiadaną licencję na dowolną z aplikacji Pakietu JZK, zgodnie z indywidualnymi potrzebami. JPK, jeśli korzystamy z zewnętrznego księgowego. Podatki, jeśli księgujemy sami.

Oferta jest ważna do końca września. Aby skorzystać z oferty, należy zalogować się w panelu licencje.jzk.pl. Zamówienie w tym systemie wymaga płatności on-line kartą płatniczą, BLIK albo przelewem elektronicznym z większości dużych banków w Polsce.

» Nowy temat: Księgowanie miesiąca

Jak wykonać księgowanie miesiąca w programach JZK? » zobacz

» Nowy temat: Księgowanie składek ZUS

Jak zaksięgować zapłacone składki ZUS? » zobacz

» Nowy temat: Wprowadzanie składek ZUS

Jak wprowadzić składki ZUS i datę ich zapłaty? » zobacz

» Nowy temat: Zamykanie miesiąca

Jak wykonać zamknięcie miesiąca w programach JZK? » zobacz

czwartek, 2 lipca 2020

» Nowy temat: Usuwanie licencji

Jak usunąć wprowadzone licencje? Jak zresetować licencje i wprowadzić je ponownie? » zobacz

« poprzedni środa, 1 lipca 2020 następny »

Nowy system sprzedaży już w pełni aktywny

Od 1 lipca 2020 działa już w pełni automatyczy sposób sprzedaży. Sukcesywnie wszystkie inne kanały sprzedaży będą albo wyłączane, albo przekierowywane do nowego systemu. Nie ma powodu, aby w roku 2020 dalej pracować, jak w latach 90, czyli wysyłać papierowe pro-formy pocztą z numerem konta do wpłaty. Teraz wystarczy kilka kliknięć w celu wyboru potrzebnych opcji, wpisanie numeru karty albo kodu BLIK - i tyle!

Zamówienie i wystawienie licencji trwało kiedyś nawet tydzień. Teraz, gdy system pracuje w trybie nadzorowanym, realizacja zamówienia złożonego przed południem potrwa godzinę. Docelowo, licencja zostanie wystawiona natychmiast po potwierdzeniu przez bank statusu płatności. W przypadku kart płatniczych i BLIK dzieje się to całkowicie automatycznie i właściwie natychmiast.

Wyłącznie obsługi ręcznej pozwoli nam zaoferować wyższy standard obsługi i lepszą kontrolę nad procesem. Bezpośrednio po zamknięciu procedury, licencja będzie dostępna w programie do pobrania automatycznego. » zobacz jak

Korzystajmy z uroków technologii dostępnych w roku 2020. Nie wszystko w tym roku jest takie złe!


2020 · grudzień · listopad · październik · wrzesień · sierpień · lipiec · czerwiec · maj · kwiecień · marzec · luty · styczeń · 2019 · grudzień · listopad · październik · wrzesień · sierpień · lipiec · czerwiec · maj · kwiecień · marzec · luty · styczeń ·
Programy JZK · Pliki do pobrania · Dane firmy · Zaloguj się · Kontakt
Regulamin · Polityka prywatności · Licencja · Wymagania · Referencje

System sprzedaży i obsługa klienta - partial copyright © Studio JZK sp. z o.o. 2012-2020
Partial copyright © JZK24 sp. z o.o. © 2019-2020 · JZK® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1992-2020 · Druczek® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 1998-2020 · Fakturzysta® © Studio JZK programy komputerowe Jarosław Knypl, © 2000-2020 · Lecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Facturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · Vecturo © JZK24 sp. z o.o. © 2020 · PRZYJAZDY.PL Partial © Open Street Map contributors CC-BY-SA. Partial © Mapbox.
JZK®, Druczek®, Fakturzysta® są zastrzeżonymi znakami towarowymi. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Jeśli nie podano inaczej, wszystkie dane osób, firm, przedmiotów i zwierząt są fikcyjne, służą wyłącznie ilustracji. Wyjątkiem są referencje, gdzie umieszczono dane istniejących firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, które wyraziły na to indywidualną zgodę.

2020-12-01 22:25 #31.9 for 3.238.184.78 @ec2-3-238-184-78.compute-1.amazonaws.com