Baza WiedzyBazy danych, szyfrowanieEdycja metadanych

Edycja metadanych

Jak mogę poprawić nieprawidłowe metadane? Jak uporządkować bałagan w bazie danych?

Każdy dokument wystawiany w aplikacjach Pakietu JZK 365, na przykład faktura, zawiera szereg niejawnych informacji, takich jak data i czas pierwszego utworzenia, data i czas ostatniej edycji, wersja dokumentu, wersja oprogramowania edytującego itp. Te dane nazywamy metadanymi.

Normalnie metadane obsługiwane są całkowicie automagicznie i nie ma potrzeby cokolwiek w tym działać. Błędy w metadanych mogą wpłynąć na nieprawidłową synchronizację danych, a nawet spowodować utratę danych lub metadanych.

Może się jednak zdarzyć konieczność ręcznej korekty metadanych za pomocą funkcji administracyjnych.

Przed użyciem funkcji administracyjnych skontaktuj się z BOK i skorzystaj z rozszerzonej pomocy technicznej. Nieprzemyślana edycja metadanych może wpłynąć na nieprawidłową synchronizację danych, a nawet spowodować utratę danych.

W module Administrator X1 znajdź bazę danych, w której znajduje się poszukiwany obiekt. Naciśnij przycisk Weryfikacja i metadane. Zobaczysz widok administracyjny bazy danych:

Kolejność obiektów z lewej strony nie jest przypadkowa. Zostały one ułożone w kolejności odnajdywanych znaczników GUID. Jeśli dokumenty nie są ułożone w kolejności logicznej świadczy to o tym, że dokumenty były dopisywane w różnym czasie, były importowane albo odzyskiwane. Normalnie obiekty zapisywane są kolejno. Na przykład na tym obrazku mamy nie po kolei faktury Fa/6/2020, Fa/9/2020, Fa/3/2020. Wcześniejsze faktury 20/2021 aż do 28/2021 są kolejno, bo tak były wystawiane.

W tabeli widać zapisane w bazie danych kolejne wersje edycyjne faktury 22/2021. Widać, że pierwsza wersja faktury została zapisana 6 kwietnia, a następnie faktura była edytowana dwukrotnie w dniu 25 maja. Ta ostatnia wersja, 2021-05-25T11:39:42 jest także widoczna w SQL, a metadane są zgodne.

Normalnie niezależnie od ilości zapisanych wersji edycyjnych, ostatnia wersja powinna być zgodna z tą, która zapisana jest w bazie SQL. Jeśli jest inaczej, oznacza to problem z metadanymi.

Dla potrzeb tego tekstu zepsujemy metadane. Użyjemy opcji Edytuj metadane:

Dla drugiej i trzeciej pozycji ustawimy pole Usunięty:

Zobaczysz potwierdzenie:

Po zmianach metadane wyglądają tak:

Jeśli obiekt jest aktywny, a zmiana jest zbyt istotna, nie będzie mogła zostać zapisana. Zobaczysz wtedy komunikat podobny do tego:

Teraz zamkniemy okienko. Aplikacja zostanie natychmiast zamknięta, ponieważ metadane zostały zmienione administracyjnie. Uruchom ją ponownie.

Wracamy do modułu Administrator X1. Użyjmy teraz opcji Pokaż zawartość. Zawartość bazy faktur wygląda tak:

Stało się coś strasznego! Faktura 22/2021 zniknęła z listy! Czy jest możliwe, że przez nasze zabawy została utracona? Nie, po prostu w metadanych ostatniej wersji edycyjnej tej faktury ustawiliśmy pole Usunięty. To tak, jak byśmy skasowali fakturę.

Przełączmy opcję usunięte.

Uff, faktura jest na swoim miejscu, jest tylko oznaczona jako usunięta.

To dobrze, że nic nie zginęło. Ale jak naprawić sytuację?

Wracamy do okna Weryfikacja i metadane. Widzimy, że ostatnia wersja edycyjna ma ustawione pole Usunięty:

Naciśnij przycisk Edytuj metadane:

Usuwamy opcję Usunięty i naciskamy Gotowe. Otrzymujemy uspokajające potwierdzenie:

Zamykamy okienko, restartujemy program. Teraz przejdźmy po prostu do modułu Faktury:

Jak widać, faktura 22/2021 wróciła na swoje miejsce i nic jej nie jest.

Tym razem się udało. Bywa jednak różnie, a szczęścia nie należy nadużywać. Korzystaj z edycji metadanych tylko w naprawdę ważnych sprawach. Wcześniej wykonaj kopię zapasową. Skorzystaj z rozszerzonej pomocy technicznej i dowiedz się, czy problem, który chcesz rozwiązać, naprawdę wymaga edycji metadanych.

Funkcja edycji metadanych wymaga dostępu do narzędzi administracyjnych. Jeśli go nie posiadasz, skontaktuj się z naszym BOK.

administracja
Te funkcje zawarte są w pakiecie Administracja.
zobacz więcej →.
Automatyczna naprawa bazy danych Jak działa automatyczna naprawa pliku danych? Co zrobić, jeśli dane nie chcą się zapisać? » zobacz

Nieoczekiwana wartość danych Co oznacza nieoczekiwana wartość danych? » zobacz

Odbudowa bazy danych X1 Jak działa odbudowa bazy danych X1? Co zrobić, jeśli plik został częściowo uszkodzony? » zobacz

Synchronizacja obiektu Jak wykonać synchronizację obiektu? Co zrobić, jeśli obiekt jest nieaktualny, bo został w międzyczasie zmieniony? » zobacz

Coś jest niejasne? Masz inne pytanie? Jesteśmy do Twojej dyspozycji.
885 041 365
885 042 365
w dni robocze od 8 do 18
885 043 365
w dni robocze od 9 do 16

Edycja metadanych: Jak mogę poprawić nieprawidłowe metadane? Jak uporządkować bałagan w bazie danych? - Baza Wiedzy
Każdy dokument wystawiany w aplikacjach Pakietu JZK 365, na przykład faktura, zawiera szereg niejawnych informacji, takich jak data i czas pierwszego utworzenia, data i czas ostatniej edycji, wersja dokumentu, wersja oprogramowania edytującego itp. Te dane nazywamy metadanymi. Dowiedz się więcej!